Určitě znáte takové ty lidi, kteří každý den běhají, cvičí, jí zdravě, pracují optimálně dlouhou dobu, chodí spát v přesný čas, a přehnaně o sebe pečují. Možná je obdivujete, možná se jim smějete, a možná jste to právě vy.

Zdravý životní styl však má smysl, a ačkoliv je namáhavý, a plný lecjakého odříkání, jeho výsledky za to stojí. Jaké jsou nevýhody špatné životosprávy?

Příliš mnoho práce

Některým lidem jde především o zabezpečení rodiny, a získání většího množství peněz, jiní jsou zase zkrátka workoholici. Přílišná míra pracovní aktivity je sice možná obdivuhodná, avšak rozhodně ne zdravá. Jsou totiž věci, které si za peníze nekoupíte, a přicházíte o ně časem stráveným prací. Pro začátek je třeba zmínit to, že čas navíc, který trávíte v práci, by bylo možná lepší věnovat rodině a přátelům. Rozvoj vztahů je totiž důležitý pro psychickou pohodu, a také pro odkaz. Peníze si do hrobu nevezmete, ale vzpomínky na vás zůstanou. Dále pak je tu fakt, že mnoho workoholiků nestíhá pravidelně a zdravě jíst, čímž si mohou poškodit žaludek. Pokud pak trávíte celý den sezením u počítače, odnese to vaše tělo. Ztuhlé svaly, špatná kondice, nadváha…

žena s laptopem

Špatné návyky

Mezi špatné návyky se řadí nejen nadměrná konzumace alkoholu, kouření cigaret, a požívání tvrdých drog, ale také třeba špatné stravovací rituály (nesnídáte, jen vypijete kávu), nepravidelný spánek, a mnoho dalšího. Těmito návyky si však škodíte zdravotně, a zkracujete tak délku svého života. Nemluvě o tom, že lidé, kteří berou drogy, hodně pijí, či kouří, obvykle vypadají hůř, staře, a nevzhledně.

injekční stříkačka

Špatná strava

Sousta lidí skutečně věří, že zelenina je jen pro králíky, a lidé mají jíst především maso. To však není zdravé pro tělo, ani zažívací systém. Člověk zeleninu skutečně potřebuje, a to dokonce v mnohem větší míře, než maso. Jiní se zase neradi omezují, a zdravá strava jim nevoní. Jíst ale pouze smažené, tučné, a nezdravé jídlo je nebezpečné, vede to k obezitě, a velkému množství zdravotních potíží, jako třeba diabetes, poškození orgánů, či úbytku energie.