Vývoj světelných zdrojů na principu polovodičů dnes nabízí takové možnosti, jaké nebyly k dispozici u prvních prototypů této technologie. Co nám mohou nabídnout kromě obvyklých výhod nízké spotřeby energie a dlouhé životnosti?

vláknová žárovka

  • Tak snadno ji nerozbijete – na první pohled vypadá podobně jako wolframová žárovka z mléčného skla, ale namísto skleněné baňky je vnější plášť vyroben z pevného plastu. Je to však pouze kryt, který se tak snadno, jako skleněná baňka, nerozbije. A pokud přece jen spadne z velké výšky na zem, nebo do baňky uhodíte silou ostrým předmětem a kryt se poruší, vznikne pouhá prasklina, případně se kus plastu odlomí, ale nebudete muset řešit pracné odstraňování drobných, nebezpečných skleněných úlomků.

rozsvícený lustr

  • Nemají žádný vliv na stínidla lustrů a lampiček – žárovky se žhavicím vláknem dokázaly baňku rozpálit natolik, že se od ní někdy vznítily snadno hořlavé předměty v okolí (papír, sláma, dřevo, textil). Pokud bylo stínítko z plastu, ten se mohl propálit nebo zdeformovat a riziko požáru bylo značné. LED žárovky vydávají jen malé množství tepla v blízkosti závitu v patrici, kde je zabudován převodní napájecí zdroj. Můžete tedy pro tyto výrobky použít i nějaké to retro stínítko, které připomíná styl 60. let minulého století.
  • Žádné ultrafialové záření – je známo, že některé silné zdroje UV záření, jako jsou vysokotlaké výbojky a slabší nízkotlaké výbojky (kompaktní a lineární zářivky) přitahují létající hmyz, což je nepříjemné zvláště při výskytu komárů nebo bodavého hmyzu, jako jsou vosy a sršni. S LED žárovkami se těchto návštěvníků zbavíte.
  • Na teplou bílou jsme zvyklí, připadá nám příjemná pro oči a pro večerní posezení u šálku kávy s přáteli je naprosto ideální. První modely LED žárovek vydávaly spíše studené odstíny bílého světla, ale dnes si můžete zvolit mezi teplou, neutrální a studenou podle toho, kam je chcete umístit. Anebo můžete sáhnout po tom nejlepším, co v současné době trh nabízí – plnospektrální světlo LED, připomínající denní přirozené sluneční světlo, na něž jsme zvyklí.