Chystáte se letos pořádně prozkoumat krásy naší země? Pokud je jedním z vašich letních cílů Pardubický kraj, rozhodně jste si nevybrali špatně. Čeká tu na vás rozmanitá příroda, zajímavé úkazy městské historie a architektury a rozhodně velká spousta kvalitní zábavy. Pardubice a jejich okolí si určitě užijete, ať už jedete s přáteli nebo s celou rodinou.

pardubický zámek

Náš výlet začneme přímo v Pardubicích, dominantou tohoto kraje. Jedná se o univerzitní město, které vás možná překvapí svou rozmanitostí a krásnými místy pro procházky nebo objevování historických památek. V centru města rozhodně doporučujeme vypravit se na Pardubický zámek, cestou k němu určitě nemiňte Zelenou bránu a podívat se v okolí můžete i na Bubeníkovy sady nebo třeba Park Na Špici. Třeba budete mít štěstí a stihnete nahlédnout i na slavné dostihové závodiště.

Kromě venkovních ploch, které si stojí za to prohlédnout, vás čeká i spousta zábavy ve vnitřních prostorách, které můžete využít zejména tehdy, když vás na chvíli bude zlobit počasí. V takovém případě zavítejte například do aquaparku nebo na escape game Pardubice Enigmaescape.

lesní vodopád

Co můžeme doporučit z okolí tohoto zábavného města je určitě Bohdanečský rybník v okolí Lázní Bohdaneč, který vám poskytne v horkých letních dnech potřebné osvěžení. Pokud vás láká ještě kousek historie, navštivte Kunětický hrad.

Pod Pardubickým okolím se rozprostírá rozlehlá oblast CHKO Železné hory, kde určitě strávíte více než jeden den. Je to krásný kus země, na jehož počátku stojí třeba Rozhledna Bára a Kočičí hrádek. Dostanete-li se trochu níže, objevíte plno rybníků, luk a jezírek a mnohá velmi fotogenická místa. Za návštěvu určitě stojí hlavně Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Nachází se poblíž města Žďár nad Sázavou a zcela oprávněně je zapsán v seznamu chráněných historických památek UNESCO.