Betonová plot si můžete objednat buď pouze jako výchozí materiál po jednotlivých komponentech stavebnicového systému a sestavit jej sami, nebo můžete využít nabídky specializovaných firem k montáži na klíč. Montáž betonových plotů vyžaduje určitá přesná pravidla a zásady a v mnoha případech i potřebnou těžkou techniku. S čím se můžete setkat, pokud se rozhodnete stavět oplocení vlastními silami?

cihlová zeď s popínavými rostlinami

Zaměření a výkopy – betonový plot se staví zpravidla tak, že se do země zabetonuje první sloupek, do jehož drážek se vsune první panel, a vzápětí se do připraveného dalšího otvoru usazuje druhý sloupek a tak dále. Rozestupy mezi sloupky musí být stejné (205 cm) a jejich rozmístění nelze obejít či posunout, a tak se můžete při hloubení otvorů do země setkat s problémem. Pokud zrovna v daném místě narazíte v zemi na balvany, skálu nebo nezpevněné podloží, může vás to stát mnoho sil.

betonový plot

Prudký sklon svahu – stavba plotu na rovině je relativně snadná ve srovnání s terénem svažitým pod větším úhlem. Čím větší sklon svahu, tím více námahy při chůzi, zvedání břemen atd. Náročnější bude i vyměření stavby a stanovení koncepce výšky jednotlivých polí mezi sloupky.

Hmotnost stavebního materiálu – cihlová nebo kamenná zeď vypadá na první pohled velmi kompaktně a masivně, ovšem jednotlivé její segmenty – cihly a kameny jsou relativně lehké a lze je zvednout v jedné ruce nad hlavu naprosto bez problémů. Zatímco betonový panel váží téměř metrák a tak se vyplatí zvážit nasazení potřebné techniky, např. autojeřábu.

Panely i sloupky jsou křehké – Sloupky a panely z betonu musí přenášet dvě osoby ve svislé poloze, takto se také musí skladovat a při pádu na zem mohou prasknout. Jsou sice velmi tvrdé, ale zároveň křehké. Obtížné je i složení materiálu po příjezdu spediční firmy, musíte mít k dispozici vysokozdvižný vozík nebo traktor či bagr s nakladačem.