20.1.2020, přímo před vycházkou ve volném prostoru, členové posádky 61. na Mezinárodní vesmírné stanici měli šanci vidět nejnovější film ze série Hvězdných válek. Všechno začalo několik týdnů poté, co pár herců hrajících v tomto snímku, navštívilo Johnsonovo vesmírné středisko NASA v Houstonu. Cílem bylo, aby si vyzkoušeli trénink skutečných astronautů, kteří se připravují na misi obydlení Měsíce a Marsu ve speciálních stanicích. Disney se 17.1.2020 rozhodlo poslat astronautům v Mezinárodní vesmírné stanici nejnovější díl Star Wars, a to pomocí řídícího střediska v NASA.


 Star Wars


Společné koukání na filmy je jednou z metod, jak se můžou členové posádky trochu uvolnit a navázat přátelské vztahy, říká Bettina Inclánová, přidružená správkyně Oddělení pro komunikaci se sídlem ve Washingtonu. Příležitostně jsme schopni posílat nejnovější snímky, na které se mohou ve svém volném čase astronauti dívat, dodává. Také zdůraznila, že sci-fi filmy jsou mezi vědci velmi oblíbené, protože údajně milují se na ně dívat, a přitom se vznášet ve vesmírné stanici. 


 


11.1.2020 do Houstonu přijely herečky Kelly Marie Tranová a Naomi Ackie a strávily celý jeden den dozvídáním se nejzajímavějších informací o novém programu Artemis, kterého cílem je, aby první žena a další muž přistáli v roce 2024 na měsíčním povrchu, poté v roce 2028 NASA zahájí exploraci Měsíce a na základě získaných informací v půlce dvacátých let by začal průzkum Marsu. 


 Země a Mars


Herečky si tam mohly vyzkoušet nulovou gravitaci a mikrogravitaci (tedy stav velmi nízké gravitace), oblékly si lunární skafandry a ochutnaly jídla astronautů. Navíc se ještě podívaly na model vesmírné lodi Orion v životní velikosti, která v budoucnu by byla teoreticky schopna bezpečně vletět do oběžné dráhy Měsíce, přistát na jeho povrchu a bez problému se vrátit na naši planetu Zemi. 


 

Obě strany jsou nadšené a spokojené. Star Wars hrdinky si to neuvěřitelně užily a NASA program získal pro svou posádku ve vesmírné stanici nový sci-fi film, u kterého si budou moci všichni kosmonauti odpočinout. Šťastný konec této ságy a návštěvy.