V poslední dekádě jsou léta s tropickými třicítkami v našich končinách již standardem, který někomu vyhovuje, jinému spíše vadí. Horko je dlouhodobě pro organismus nepřítelem, který ho vyčerpává. Dá se s ním ale poměrně efektivně bojovat. Chce to však neškudlit a trochu si připlatit. Klimatizace jsou sice v současnosti vcelku levné, ale i tak se pro většinu rodin i firem jedná o velký výdaj. Alternativa však neexistuje. Ani otevřená okna, ani zapnuté větráky nejsou dostatečně efektivní, aby vás dokázaly při velkých vedrech dostatečně zchladit. Navíc klimatizace je vhodná nejen pro léto, ale přijde vhod i v zimních měsících.
kulatý ventilátor

Zdravotní benefity

Jak už bylo zmíněno výše, dlouhodobě trvající velká tepla nejsou pro lidský organismus zrovna přínosem. Přehřátý organismus může v nejhorším případě zkolabovat, zvláště, pokud nemá k dispozici dostatečné množství tekutin. Ty v kombinaci s klimatizací dokáží tělo dostat zase zpátky do normálu. Vedra však zlobí i v noci. Člověk se jen převaluje, potí se a nemůže spát. Nedostatek spánku pak negativním způsobem ovlivňuje naše životy. Se zapnutou a dobře nastavenou klimatizací se však není nutné bát, že byste neusnuli.
klimatizace v domě

Ani v chladnějších dnech však není dobré mít klimatizaci pořád vypnutou. Působí totiž jako prevence před tvorbou plísní, které milují vlhkost. Samotné větrání většinou nestačí a používat klasický větrák nejde. Jednak nedokáže zacílit na dostatečně velkou plochu, takže se plísně vyhnou pouze větrané části, druhak pak mohou vířit prach, což není v rodinách nebo na pracovištích, kde se běžně vyskytují alergici, příliš žádoucí.

Koupě klimatizace je rozhodně dobrým počinem, který se vám bohatě vyplatí. Až se budou vaši sousedi v červenci doma potit, vy si můžete v klidu a pohodlí užívat chládek i při extrémních teplotách. A to přece stojí za pár tisícovek.