Když se po návratu z práce namísto kýženého odpočinku dostaví údiv a zklamání nebo dokonce zděšení z mokrého fleku na zdi, lidé na to zareagují různě. Mezi nimi se také mohou objevit kutilové, kteří si rádi poradí se vším, a prokazují tak sobě i druhým své schopnosti. Kutilství má v naší zemi mnohaletou tradici a tomuto fenoménu nelze nic vytknout, pokud je vykonáván v rozumných mezích, ale přece jen jsou jisté situace, kdy je výhodnější a hlavně rozumnější povolat na problém odborníky. Co takový kutil může ztropit, pokud se v bytě pustí do zásahu detekce úniku vody?

ventil vody

Majzlík a kladivo – to jsou vděční pomocníci při hledání unikající vody. Chopíte se nářadí a začnete oklepávat omítku, abyste odhalili defekt a následně jej opravili. Jenže co když je flek na zdi obřích rozměrů? Co když zaujímá plochu tří čtverečních metrů, budete oklepávat omítku po celém obýváku? Nebylo by lepší raději zavolat instalatéry, kteří místo úniku hledají formovacím plynem, tedy s přesností na milimetr, a hlavně bez majzlíku a kladiva?

instalatérské práce

Zásah elektrickým proudem – neopatrný kutil si může přivodit i smrtelný úraz. Jestliže opomene vypnout hlavní jistič a voda mezitím pronikne k zásuvkám a rozvodným krabicím, může vytvořit vodivé prostředí a vás to zabije. Pamatujte na to, jde o nenápadný, ale mnohdy velmi nebezpečný jev.

S řešením závady neotálejte – někteří kutilové si mohou říci: „…to počká, mokré zdivo je sice nevzhledné, ale o nic nejde.“ nespoléhejte na tato slova, protože tu mohou nastat dva problémy. Tím prvním je statika objektu, pokud voda naruší zdivo tak, že se začne bortit, což může v některých případech ovlivnit kupříkladu nosnost krovů a střešní krytiny. A druhým problémem jsou plísně, které se tu pak ochotně množí a jejich toxické spory pak zbytečně zatěžují organismus. Plísně mohou vyvolat různé alergie, zhoršení chronických chorob včetně těch velmi závažných, například onkologických.