Jen málokteré podnikání se v začátku neobejde bez investorů. Je ovšem na podnikateli samotném, jaké vztahy s nimi vybuduje. Přitom právě na nich závisí úspěch či neúspěch celého podnikání. Rozhodně je tedy potřeba se zamyslet nad tím, jaké vztahy s investory chceme pěstovat.

V tomto případě se rozhodně vyplatí udržovat s nimi co nejlepší vztahy. Je to především proto, že pak je mnohem pravděpodobnější, že budou ochotni naše podnikání dále podporovat. A je jedno, zda se jedná o členy rodiny nebo o jiné podnikatele, kteří mají o naše podnikání zájem a chtějí jej podpořit.

klasická představa investora

Zde je ovšem otázka, jak toho docílit. Není to totiž rozhodně ani zdaleka tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jakékoliv podnikání je totiž velmi riskantní záležitostí, a podle toho je potřeba s ním také nakládat. Často se dostaví neúspěch, a kolikrát ne naší vinou. S tím je potřeba počítat a připravit se na to.

Jednou z věcí, které nám při jednání s investory rozhodně pomůže, je upřímnost. Mluvte otevřeně o tom, jaké benefity jim může investice do vašeho projektu přinést, ale také neopomeňte rizika. Pokud totiž svůj projekt takzvaně přechválíte, a on nakonec zkrachuje, věřte, že z toho budou investoři vinit vás, a budou chtít své peníze zpět. Pokud však budete ohledně rizik upřímní, budou vědět, do čeho jdou, a peníze zpátky chtít nebudou muset, nebo alespoň ne plnou částku.

návratnost investic

Rozhodně také nezapomínejte na vyplácení dohodnutých dividend. Snaže se tento závazek splnit bez ohledu na to, jak na tom vaše firma je. Mějte na paměti, že po zaměstnancích máte právě k investorům největší zodpovědnost, a rozhodně byste je tedy neměli zklamat. To mezi vámi vybuduje důvěru, která zajistí, že budou ochotni přispět dalšími penězi. A je jasné, že to se může jenom hodit. Koneckonců, další přísun financí je pro jakéhokoliv podnikatele jen a pouze pozitivní záležitostí.