Chcete nový altán?

Dřevěný altán nesmí chybět na žádné moderní zahradě. Jedná se o prvek, který nejen splňuje svoji praktickou stránku věci, ale i výborně vypadá! Klasické altánky, nebo pergoly naleznete na klasických zahradách u rodinných domů, ve veřejných parcích, nebo jiných veřejných prostranství. Pergoly se taktéž velmi často staví hned u domu, kde ve většině případů splňuje funkci prosklené verandy. Jste taky rozhodnutí, že si necháte postavit altán, ale stále nevíte, jaký stavební materiál je právě pro vás ten nevhodnější? Nevadí. Poradíme vám.

dřevěný altán

První možností z jakého materiálu postavit pergolu, je klasické dřevo. Dřevo je zkrátka nestárnoucí klasika, která přetrvává již řadu let. Vždyť již před několika stovkami let se v zámeckých zahradách stavěly dřevěné altány, aby se měli princezny kam schovat před ostrými slunečními paprsky a kde si vypít svůj odpolední čas. Zkrátka dřevo je výborný stavební materiál – je pevné, hezky vypadá a dobře se s ním pracuje. Nicméně tento typ má přeci jen jednu nevýhodu. Pokud se o dřevo nebudete pravidelně starat, mohlo by dojít k ztrouchnivění. Je tak hnuté pergolu pravidelně natírat.

altán u moře

Dalším oblíbeným stavebním materiálem pro pergoly je železo. Kovové pergoly se začaly stavět především v posledních letech a nejčastěji jsou k vidění právě u domů, kde plní funkci verandy. Ovšem můžete naleznout i samostatně stojící kovovou pergolu. Stejně jako dřevo, je i kov velmi kvalitní materiál. Nicméně i v tomto případě musíte myslet na pravidelnou údržbu. I kov totiž podléhá korozi, a pokud byste se o stavbu poctivě nestaraly, dlouho by vám nevydržela.

Poslední možností, z čeho si postavit altán, je klasická cihla. Cihlové altány byly populární především před několik stovkami let, kdy se stavěly na zámecké zahrady. V současné době jsou k vidění již podstatně méně.